Jeżeli dziecko samo wybrało Ciebie jako „sojusznika” w rozwiązaniu swojego problemu, to znaczy, że darzy Cię zaufaniem i wierzy, że to właśnie Ty je wesprzesz i mu pomożesz. Kiedy dziecko zwierzyło Ci się, że zostało wykorzystane seksualnie, musisz powiadomić o tym rodziców. Bardzo ważna jest współpraca z nimi, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo. Najlepiej by było (dla dobra dziecka i sprawy), aby to oni zgłosili zdarzenie do prokuratury. Może się zdarzyć, że rodzice (albo jeden z nich) odmówią współpracy. W tym przypadku obowiązek zgłoszenia sprawy na policję lub do prokuratury spoczywa na Tobie.
Jeżeli nie jesteś pewien, czy niepokojąca Cię sytuacja ma znamiona przestępstwa, ale obawiasz się, że dziecko może być krzywdzone seksualnie, możesz złożyć wniosek do sądu rodzinnego o wgląd w sytuację rodzinną dziecka. Jeśli sąd uzna, że dana sytuacja wymaga rozpatrzenia – zrobi z urzędu; Ty tylko uruchamiasz procedury chroniące dziecko. Zawiadamiając odpowiednie służby o podejrzeniach nie jest potrzebna zgoda rodziców/opiekunów. Zwracając się do sądu o wgląd w sytuację rodziny wystarczy podać jej dane personalne, adres i opisać fakty, które Cię zaniepokoiły. Takie zgłoszenie jest wolne od opłat sądowych.
Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa należy złożyć w prokuraturze rejonowej w tej dzielnicy bądź miejscowości, w której doszło do zdarzenia. Można też zrobić to w najbliższej komendzie policji – pisemnie lub ustnie (w formie spisanej do protokołu przez funkcjonariusza policji).
Do zawiadomienia wystarczy tylko tzw. wiarygodna wiadomość. Nie musisz być pewny, że zostało popełnione przestępstwo; dowiedzenie tego jest w gestii odpowiednich organów wymiaru sprawiedliwości.
Prokuratora ma obowiązek powiadomić osobę lub instytucję zgłaszającą sprawę o decyzji wszczęcia postępowania karnego, jego odmowie lub umorzeniu sprawy. Ma to nastąpić w ciągu 6 tygodni. Na takie postanowienie osoba lub instytucja zgłaszająca może zgłosić zażalenie (w ciągu 7 dni). Jest również uprawniona do przejrzenia akt sprawy w prokuraturze i zapoznania się z uzasadnieniem umorzenia dochodzenia przez prokuratora. Te uprawnienia zapisane są w art. 305 i 306 k.p.k.
Osoba lub instytucja składająca zawiadomienie może zostać powołana na świadka przez prokuraturę lub sąd i ma obowiązek stawić się na takie wezwanie.